İlçedeki Hayvanlar İle İlgili Önemli Açıklama

GÖNEN BELEDİYE BAŞKANI AHMET DOĞAN SÖZ VERDİ.

Bugün 20.12.2018 tarihinde Gönen de 10’da fazla sokak hayvanı zabıta ekipleri tarafından toplanmıştır fakat bunun yasadışı olduğunu Sayın Gönen Belediye Başkanı Ahmet Doğan’a ilettikten sonra köpekler aynı yerine bırakılmıştır. Bu olaydan yasaya uygun bir şekilde kısırlaştırma aşılama çalışmaları yapılacağına dair söz verilmiştir. Kayıp olan 3 köpek içinde arama çalışmaları yapılmaktadır.

HAYVANLAR AŞILANIP KISIRLAŞTIRILDIKTAN SONRA ALINDIĞI YERE BIRAKILIR.

Bir çok benzer şikayetler ile karşılaşmaktayız özellikle ilçe belediyelerin köpekleri barınağa götüreceğiz ve orada daha iyi şartlarda bakılacak gibi söylemleri halkı yanıltmaktadır.

Toplanılan hayvanlar kısırlaştırılıp aşılanıp küpelendikten alındığı yere bırakılmak zorundadır. Barınakta bakılması gibi bir şey söz konusu değildir.

BARINAK DEĞİL HAYVAN GEÇİCİ BAKIM EVİ

Barınak kelimesi çok yanlış bir kelimedir. Yasada barınak diye bir kelime bulunmamakla beraber bu merkezlerin adı Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon merkezidir. Merkezin en önemli amaçları tedavi kısırlaştırmadır yani bir nevi hayvan hastanesidir tedavisi biten hayvanlar alındığı yere bırakılır yaşamları sokakta desteklenir belediyelerce gönüllüler ile birlikte besleme odakları kurulur ve besleme yapılır.

ZABITANIN HAYVAN TOPLAMA YETKİSİ YOK

Yasada açıkça yazdığı gibi hayvanlar bakımevi olan belediyelerce görevliler ve veteriner kontrolünde toplanır zabıtanın köpek toplama gibi bir yetkisi olmadığı gibi bu işlemi gerçekleştiren belediyeler yasayı çiğnemektedir. Bakımevi olmayan belediyelerin toplama yapması yasadışıdır.

İLÇEDEKİ HAYVANSEVERLERE İHTİYACIMIZ VAR.

Yıllardan beri hayvanların toplanarak başka ilçelere daha da kötüsü ıssız arazilere açlığa susuzluğa terkedildiği biliyoruz. Dernek olarak bu konuların takipçisiyiz. Fakat her ilçede gönüllü hayvansever vatandaşlarımıza ihtiyacımız var bu gönüllüler tamamen yasaya uygun bir şekilde belediyenin çalışmalarına dahil olacak ve hayvanların akıbetini takip edecekler.

Bu konuda ilçenizde ki hayvanlara yardım etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ISPARTA’NIN DİĞER İLÇELERİNDE DURUMLAR BENZER.

Maalesef bu olay ilçe belediyelerinde hayvanlar ile ilgili yaşanan ilk ve tek sıkıntı değildir 5199. Kanunda açıkça belediyelerin bakımevi kurma kısırlaştırma yapma aşılama şartları bulunmaktadır. Fakat Isparta’nın birçok ilçesinde hayvanlar kanunen hak ettiği değeri görememektedir.

ISPARTA BELEDİYESİNİN BAKIMEVİ İLÇELERDEN GELEN HAYVANLARA HİZMET VERMEZ.

Özellikle belediyeler Isparta Belediyesinin adını kullanarak yeni açılan bakımevine götüreceğiz söylemiyle hayvanları kanunsuz ve usulsüz şekilde toplamakta ve kayıp etmektedir. Fakat bu söylem yasal değildir her belediyenin mücavir alan sınırındaki sokak hayvanların bakımını üstlenmek ve bakımevi kurmak zorundadır Isparta Belediyesi ilçelerde veya şehir dışından getirilen hayvanlara hiçbir işlem yapmamaktadır.