Yavru Sokak Köpeğinin Kulaklarını Kesen H.K ve N.Y Yakalandı

Geçtiğimiz günlerde ısparta'da yaşanan vahim olayda H.K(17) ve N.Y(17) yakalanarak savcıya sevk edildiler sorguların da gerçekleşen olayın 2016 tarihinde gerçekleştiğini iddia ettiler derneğimiz bölgede araştırmalarını yaptı fakat köpeği bulamadı . Şahışlara toplam 5199. hayvanları koruma kanunu gereğince 4.404 TL para cezası kesildi. Derneğimizin konuyla ilgili olarak çalışmaları devam etmektedir.

 

5199 . Kanun MADDE 8. - Bir hayvan neslini yok edecek her türlü müdahale yasaktır.

Hayvanların, yaşadıkları sürece, tıbbî amaçlar dışında organ veya dokularının tümü ya da bir bölümü çıkarılıp alınamaz veya tahrip edilemez.

Ev ve süs hayvanının dış görünüşünü değiştirmeye yönelik veya diğer tedavi edici olmayan kuyruk ve kulak kesilmesi, ses tellerinin alınması ve tırnak ve dişlerinin sökülmesine yönelik  cerrahi müdahale yapılması yasaktır. Ancak bu yasaklamalara; bir veteriner hekimin, veteriner hekimliği uygulamaları ile ilgili tıbbî sebepler veya özel bir hayvanın yararı için gerektiğinde tedavi edici olmayan müdahaleyi gerekli görmesi veya üremenin önlenmesi durumlarında izin verilebilir.